Adaptery Fuji X - Canon FD / Pentax K

  • 02
  • lis
  • 2014

W związku ze zmianą aparatu (Sony Nex 5N na Fuji X-E1) zdecydowałem się na zakup adapterów bagnetowych do nowego systemu. Wcześniej, przy tego typu zakupach (proste akcesoria fotograficzne, które nie ulegną łatwo zniszczeniu w transporcie) korzystałem z serwisu Ebay, kupując przedmioty bezpośrednio z Chin i byłem bardzo zadowolony z tego rozwiązania (z powodu atrakcyjnych cen). Dlatego również tym razem zdecydowałem się na taki zakup. Dwa adaptery do dwóch systemów, których obiektywów najczęściej używam - Fuji X / Canon FD oraz Fuji X / Pentax K.

Przesyłkę otrzymałem po 10 dniach roboczych, czyli jak na ebay'owe standardy bardzo szybko. Okazało się, że są to te same adaptery, które można znaleźć na Allegro... tylko w trzykrotnie wyższej cenie i dodatkowo trzeba jeszcze zapłacić za przesyłkę. Oczywiście na Allegro łatwiej jest w przypadku ewentualnych reklamacji i problemów z zakupionymi przedmiotami, ale z drugiej strony - co może być nie tak z adapterem bagnetowym? Ich jakość wykonania nie jest może rewelacyjna, ale trudno mieć do niej jakieś poważne zastrzeżenia - typowa, masowa produkcja made in China. W każdym razie adaptery spełniają swoją rolę w stu procentach, ja do tej pory żadnych problemów nie doświadczyłem. Świetnym testem okazało się podpięcie obiektywu z mocowaniem Canon FD, które jest chyba najbardziej absurdalnym i przy okazji skomplikowanym mocowaniem z jakim miałem do czynienia w aparatach fotograficznych. Podpięcie odbyło się bez niemiłych niespodzianek. Wszystkie elementy adaptera są dobrze spasowane, nie ma luzów, ani nie trzeba się siłować podczas zakładania obiektywu. Można ustawić ostrość na nieskończoność. Czego chcieć więcej? :)

Pozostaje zabrać się za robienie zdjęć nowym nabytkiem, który w stosunku do Nex'a to przede wszystkim duża zmiana w ergonomii. Ale o tym może innym razem.

Pokaż komentarze