Tamron SP 90/2.5 (52BB)

Tamron SP 90/2.5 (52BB) - podstawowe dane:

Tamronowi, zapewnie początkowo nie było łatwo jako niezależnemu producentowi obiektywów. Jednak dzięki dużej determinacji udało mu się przez kilkadziesiąt lat nie tylko przetrwać w branży, ale również wypracować sobie przyzwoitą pozycję oraz przekonać do siebie całą rzeszę klientów. Oczywiście owa pozycja nie jest jedynie efektem zręcznego marketingu. Tamron swą sławę zawdzięcza dobrej jakości produktom, jakie miał/ma w swojej ofercie. Niewątpliwie można do nich zaliczyć obiektyw Tamron 90mm/2.5, z topowej serii SP.
Produkowany w latach 1979-1988 dostępny był w dwóch wersjach 52B i 52BB. Różnice pomiędzy nimi są kosmetyczne. Wersja 52BB (późniejsza) miała nowszy design, pierścień ostrości pokryty gumą oraz skalę odległości umieszczoną za szybką. Obiektyw ma uniwersalne mocowanie adaptall-2, które umożliwia podpięcie go do większości ówczesnych (oraz współczesnych) systemów.
Dzięki skali odwzorowania 1:2 świetnie sprawdza się jako obiektyw makro i głównie do tego celu został stworzony. Doskonale również radzi sobie jako obiektyw portretowy, moim subiektywnym zdaniem daje bardzo przyjemny, plastyczny obraz - neutralny bokeh jest na zdjęciach delikatny, ale nie pozbawiony charakteru. Ostrość nie pozostawia wiele do życzenia, po przymknięciu przysłony do 4.0 istna żyleta. Można mieć jedynie zastrzeżenia do jego dostępności na rynku wtórnym, ale to akurat bolączka wielu obiektywów z dawnych lat.
Zalety
  • bardzo dobra ostrość
  • rewelacyjna plastyka obrazu
  • skala odwzorowania 1:2
Wady
  • problemy z dostępnością na rynku wtórnym
Subiektywna ocena: 5 / 5
Dodane przez:
black-moon.pl

Wpisy ze zdjęciami z obiektywu Tamron SP 90/2.5 (52BB):