- 23
- maj
- 2015
Na rynku wtórnym pojawia się sporo niesystemowych obiektywów o ogniskowej 28mm, często w bardzo kuszących cenach. Vivitar (Kiron, Komine, Tokina), Tamron i inne mniej lub bardziej znane. Postanowiłem sprawdzić jakie są różnice pomiędzy tymi obiektywami. Pod przysłowiową ręką (w szafce ;)) miałem dwie jasne dwudziestki ósemki - MC Kiron 28mm/2.0 oraz Adaptall2 Tamron 28mm/2.5 (model 02B). Ten drugi na kilku forach jest uważany za bardzo przyzwoity obiektyw (korzystny stosunek ceny do jakości). Porównanie wydaje się o tyle ciekawe, że możemy wprost ocenić czy warto dopłacić i kupić nieco jaśniejszy obiektyw, czy może jest to zupełnie bez sensu.
Kiron często pojawia się na portalach aukcyjnych jako Vivitar (z numerem seryjnym zaczynającym się od 22...). Właściwie to stosunkowo rzadko występuje pod własnym logo. Nie jestem pewny czy są (a jeśli tak to jakie) różnice (inne niż wizualne) pomiędzy różnymi modelami tego producenta. Myślę, że to dobry temat na innego posta.
Poniżej porównanie ostrości obiektywów w centrum kadru dla różnych wartości przysłony.
Porównanie ostrości obiektywów na brzegu kadru (APS-C) dla różnych wartości przysłony.
Plastyka obrazu nie jest w prawdzie kluczową kwestią przy wyborze szerokiego kąta, warto jednak wiedzieć czego możemy się spodziewać po obiektywie, który planujemy kupić. Poniżej bokeh z obu obiektywów na otwartej przysłonie i po przymknięciu. Przy okazji w oczy może się rzucać cieplejsza kolorystyka zdjęć z Tamrona.
Bez niespodzianek - tak chyba można w skrócie podsumować to małe porównanie. Kiron ma przewagę nad Tamronem niecałym 1EV światła, ma to również odzwierciedlenie w ostrości w okolicach otwartej przysłony. Po przymknięciu różnice się wyrównują. Biorąc pod uwagę fakt, że obiektywu szerokokątnego raczej nie kupujemy głównie z myślą o używaniu z otwartą przysłoną, dużą rolę przy decyzji o zakupie będzie odgrywać cena.